دغدغه های یک مدد کار اجتماعی
همه روز روزه بودن همه شب طواف کردن....
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :سید حسن موسوی چلک

استفاده از نخبگان اجتماعی فراموش نشود

موسوی چلك

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران بر استفاده از ظرفیت نخبگان اجتماعی برای ایجاد سرمایه اجتماعی و خروج کشور از شرایط حاضر تاکید کرد.

سید حسن موسوی چلک، در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه یکی از موضوعاتی که در حال حاضر کشور به آن نیاز دارد ظرفیت سازی و بسترسازی برای بهره‌گیری از تمام فرصت‌ها و منابع برای مدیریت اجتماعی کشور است، گفت: تحقق بهبود عملکرد و پاسخ به انتظارات مردم از حکومت مستلزم این است که شرکای اجتماعی در تحقق این هدف نقش بیشتر و پررنگ‌تری داشته باشند.

وی با تاکید بر استفاده از نخبگان اجتماعی در حوزه سیاست‌گذاری اجتماعی و مدیریت کشور، افزود: این ظرفیت سازی می‌تواند کمک کند تا توانایی این شرکا و نخبگان برای حوزه اجتماعی به عنوان یک موتور محرکه باشد. نخبگان هم نباید خودشان را از مجموعه دولت جدا ببینند. خروج از این شرایط کشور باید با استفاده از ظرفیت های داخلی باشد چراکه هیچکس نیست که از خارج کشور برای ما دلسوزی کند.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران با بیان اینکه این هوشمندی دولت و مردم را می رساند که از ظرفیت نخبگان برای افزایش رضایت عمومی استفاده کنند، اظهار کرد: زمانی که این بستر فراهم شود، اعتماد سازی نیز افزایش می‌یابد، مشارکت اجتماعی بالا می‌رود و در نهایت سرمایه اجتماعی تولید می‌شود.

موسوی چلک با بیان اینکه سرمایه و اعتماد اجتماعی یک شبه ایجاد نمی شود، نیز گفت: افزایش پاسخگویی دولت و همراهی شرکا در حوزه اجتماعی نیازمند ارتباط بیشتر با شرکا و نخبگان و سایر ظرفیت‌های اجتماعی است.

ایسنا/27 آذر ماه 1397

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/09/28
نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/09/20
نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/09/20
نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/09/20
نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/09/20
آئین نکوداشت دکتر محمد رضا واعظ مهدوی
نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/09/20

هفتمین نشان «سلامت اجتماعی» به واعظ مهدوی اعطاء شد

محمدرضا واعظ مهدوی
محمدرضا واعظ مهدوی

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران با اشاره به شعار سال ٢٠١٩ انجمن جهانی مددکاری اجتماعی درباره «ترویج اهمیت روابط انسانی»، از اعطای نشان سلامت اجتماعی به محمدرضا واعظ مهدوی خبر داد.

به گزارش ایسنا، سیدحسن موسوی چلک در آیین نکوداشت پیشگامان سلامت اجتماعی در هفته پژوهش، افزود: امسال به پاس نیم‌قرن تلاش‌های آقای محمدرضا واعظ مهدوی در عرصه سلامت و سیاست‌گذاری اجتماعی، نشان "سلامت اجتماعی" نیز به ایشان اعطاء شد. در این مراسم همچنین ضمن رونمایی از تمبر یادبود، تندیس آقای واعظ مهدوی نیز به وی اهداء شد.
وی با بیان این‌که هدف انجمن مددکاری اجتماعی از برگزاری هرساله‌ی این مراسم، اظهار کرد: شعار این برنامه «بیا تا قدر یکدیگر بدانیم» است. گاهی وقتی کسی را از دست می‌دهیم از وی تجلیل می‌کنیم اما ما اعتقاد داریم که باید تا وقتی فردی در قید حیات است، از او قدردانی کنیم و این اقدام نوعی ترویج اخلاق در جامعه است.
رئیس انجمن مددکاری اجتماعی با بیان این‌که نشان سلامت اجتماعی تاکنون به ٧ نفر اعطاء شده است، تصریح کرد: دکتر عزت‌الله سام‌آرام، دکتر سید احمد حسینی، دکتر حبیب آقابخشی و دکتر محمد کمالی از جمله افرادی بوده‌اند که در ایران موفق به دریافت این نشان شده‌اند. همچنین دو نشان نیز به دبیرکل فدراسیون جهانی مددکاری اجتماعی و رئیس منطقه آسیا - اقیانوسیه اهداء شده است.
موسوی چلک با اشاره به استقبال و حضور شهردار تهران، معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، برخی اعضای شورای شهر، انجمن‌های غیردولتی، دانشجویان و اساتید و... ادامه داد: آقای واعظ مهدوی برای تقویت جایگاه مددکاری اجتماعی و سیاست‌گذاری اجتماعی تاثیر زیادی داشته‌اند و از پیشگامان سلامت اجتماعی بوده‌اند. برگزاری مراسم نکوداشت چنین افرادی در عین‌حال موجب انتقال تجارب آنان می‌شود.
انتهای پیام/ایسنا19 آذرماه 97

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/09/20

«ترویج اهمیت روابط انسانی» شعار

 روز جهانی مددکاری اجتماعی در سال ۲۰۱۹

موسوی چلك

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران شعار امسال روز جهانی مددکاری اجتماعی را «ترویج اهمیت روابط انسانی» عنوان کرد و گفت: این شعار با توجه به ماموریت‌های مددکاری اجتماعی در مورد «کمک به ارتقاء کیفیت زندگی» و «توسعه شاخص‌های سلامت اجتماعی» انتخاب شده است.

 سید حسن موسوی چلک در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه هر ساله با توجه به نیازهای جامعه جهانی در حوزه مددکاری اجتماعی شعاری از طرف فدراسیون جهانی مددکاران اجتماعی تعیین می‌شود، افزود: با توجه به ماموریت‌های مددکاری اجتماعی در مورد «کمک به ارتقاء کیفیت زندگی» و « توسعه شاخص‌های سلامت اجتماعی» و با توجه به اهمیت روابط انسانی سالم، شعار امسال روز جهانی مددکاری اجتماعی «ترویج روابط انسانی» اعلام شده است. این روز می‌تواند فرصت خوبی برای ترویج این موضوع در جهان و ایران باشد.

وی با بیان اینکه شعار این روز بر اساس دستورکار ۱۰ ساله مددکاری اجتماعی و توسعه اجتماعی تعیین شده است، افزود: روابط انسانی، مجموعه‌ای از تعاملاتی است که موجب تأمین نیازهای افراد می‌شود. در نتیجه برقراری روابط انسانی، پس از تأمین نیازهای اولیه، زمینه‌های پیدایش انگیزش، رشد، احساس سودمندی، رضایت، درک متقابل و اعتماد فراهم می‌شود. به این ترتیب چرخه‌ای از نشانه‌های مثبت حیات در روابط بین فردی و اجتماعی پدید می‌آید و هر یک در پیدایش حالات مثبت بعدی، مؤثر واقع می‌شود، به طوریکه که می‌تواند در ارتقاء شاخص سلامت اجتماعی نیز تاثیرگذار باشد.Image result for ‫«ترویج اهمیت روابط انسانی» شعار روز جهانی مددکاری اجتماعی در سال ۲۰۱۹‬‎

عضو هیات رییسه فدراسیون جهانی مددکاران اجتماعی در منطقه آسیا و اقیانوسیه ادامه داد: یکی از مشکلات مهم بعضی از انسان‌ها در ایجاد ارتباط، این است که خود را محور و معیار ارزشیابی امور به حساب می‌آورند و به همین دلیل، سعی می‌کنند همه افراد را وادار به هم‌شکل‌سازی با نیازها، خواسته‌ها و معیارهای خود کنند. این کار نه تنها موجب برقراری روابط سالم نمی‌شود، بلکه سبب احساس دوری و جدایی نیز خواهد شد. زمانی روابط پایاتر خواهد بود که با این تفاوت‌ها سازگار باشد.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران با اشاره به اینکه روز جهانی مددکاری اجتماعی یک روز قراردادی بین مددکاران اجتماعی است که هر ساله در سومین سه شنبه ماه مارس (اسفند- فروردین) گرامی داشته می‌شود، تصریح کرد: مددکاران اجتماعی در این روز و حتی در تمام ماه مارس برنامه‌های نمادینی را ترتیب می‌دهند تا مأموریت و رسالت حرفه مددکاری اجتماعی را یادآوری کنند. امسال این روز مصادف با ۲۸ اسفندماه 1397 و ۱۲ رجب ۱۴۴۰ و تقریبا مقارن با روز ملی مددکاری اجتماعی (۱۳ رجب) است که به طور سنتی با سالروز میلاد امام علی علیه السلام نیز همزمان است.

انتهای پیام/ایسنا/18 آذرماه 1397

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/09/18
جشن روز جهانی معلولان در صدا و سیما


 

اولویت مهارت افزایی برای فرزندان معلول؛

جشن روز جهانی معلولان در صدا و سیما

جشن ویژه روز جهانی معلولان و توان یابان در سالن همایش های ساختمان اداری صدا و سیما برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما ؛ در این مراسم جمعی از خانواده های کارکنان صداوسیما،​ که یکی از وابستگان آنها توان یاب است،​ ​حضور داشتند.حسینی رئیس مرکز بهداشت صداوسیما در این مراسم ضمن تقدیر از همراهی خانواده ها با مرکز بهداشت صداوسیما و گرامیداشت 12 آذر روز جهانی معلولان افزود:​ ما برای اولین بار موفق شدیم با کمک والدین و مددکاران توانبخشی، مددجویان را به سطحی از توانمندی برسانیم که در رشته های ورزشی، هنری و حتی کارهای اجتماعی موفق شوند.

وی گفت: باید همه مسئولان به این نکته توجه کنند که توانخواهان ناتوان نیستند بلکه سطح توانایی آنها متفاوت از سایر افراد جامعه است که باید شناخته و پرورش داده شود.

رئیس مرکز بهداشت صداوسیما افزود:​ در حال حاضر بیش از 250 خانواده از اهالی صدا و سیما از خدمات توان یابی مرکز بهداشت صدا و سیما بهرمند می شوند که البته بیش از 350 خانواده نیز در سراسر کشور مشمول دریافت این خدمات هستند.
حسینی تصریح کرد: یکی از دغدغه های ما توانمند کردن معلولان است به این ترتیب که آنها را استعدادیابی کنیم و پس از آن مهارت های لازم را برای حضور موثر در جامعه به آنها بیاموزیم.

وی ادامه داد: ​از والدین خواسته ایم در برنامه های مهارت افزایی برای فرزندان معلول خود مشارکت کنیم تا آموزش ها به صورت پیوسته دنبال شود که البته اثرات مثبت و سازنده ای به همراه داشته است.

حسینی ادامه داد:​ دغدغه دیگر ما ایجاد شرایط اشتغال برای ورود به عرصه های

اری است ودر مجلس هم مصوبه ای تصویب شده که نهادها و دستگاه ها درصدی از استخدامی ها خود را به ایین افراد اختصاص دهند تا از ظرفیت و توانایی معلولان برای حضور در مشاغل مختلف استفاده شود.

رئیس مرکز بهداشت صدا و سیما گفت: یکی از مشکلات معلولان جامعه،​ نامناسب بودن فضاهای عبور و مرور آنهاست که از دولت می خواهیم در این زمینه چاره اندیشی کند تا این قشر از افراد جامعه با مشکلات کمتری مواجه شوند.
در ادامه سیدحسین موسوی چلک رئیس انجمن مددکاران اجتماعی درباره حمایت از معلولان گفت: اقدامات خوبی برای حل مشکلات مسکن خانواده های دارای دو فرزند معلول انجام شده ضمن این که برای آموزش افراد دارای معلولیت هم توجه ویژه داریم.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی تصریح کرد: تلاش ما این است که حقوق برابر برای معلولان در جامعه ایجاد کنیم تا آنها هم بتوانند وارد فعالیت های اجتماعی شوند.
در حاشیه این مراسم برخی از توان یابان هنرمند به اجرای سرود پرداختند و همچنین نمایشگاهی از آثار هنری آنها در معرض دید علاقه مندان قرارگرفت.

منبع:صدا و سیما: کد خبر۲۲۹۴۶۷۸

تاریخ انتشار۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۹

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/09/18

مشکلات کودکان بعد از ترخیص از مراکز نگهداری شبانه‌روزی

بیکاری انگلیس

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران با اشاره به اینکه بسیاری از کودکان ترخیص شده از مراکز نگهداری شبانه روزی دچار آسیب‌های اجتماعی نظیر پرخاشگری و بی‌خانمانی می‌شوند، گفت: برای ترخیص موفق یک کودک از مراکز شبانه‌روزی باید اقدامات لازم قبل از ترخیص شروع شود به طوریکه تهیه پروتکل برای ترخیص موفق کودکان ضروری است.

سید حسن موسوی چلک در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه تلاش‌هایی که در مراکز شبانه‌ روزی برای حمایت و توانمندسازی کودکان انجام می‌شود باید به منتج به ترخیص موفق آنها شود، افزود: برای ترخیص موفق یک کودک از مراکز شبانه‌روزی باید اقدامات لازم قبل از ترخیص شروع شود و تفاوت‌های فردی کودکان نیز مدنظر قرار بگیرد.


وی با اشاره به اینکه رسیدگی به کودکان ترخیص شده از مراکز شبانه روزی باید با همکاری بین بخشی انجام شود تا این کودکان بعد از خروج از مراکز به حال خود رها نشوند و بتوانند در جامعه حضور سالم داشته باشند، اظهارکرد: قبل از خروج این کودکان باید حمایت‌های اجتماعی در قالب بسترسازی برای اشتغال آنها انجام شود. همچنین باید از ایجاد وابستگی این کودکان به مراکز نیز پرهیز کرد.


موسوی چلک با تاکید بر حفظ احترام نسبت به کودکان ترخیص شده از مراکز شبانه روزی تصریح کرد: نباید فکر کنیم اگر کودکی در مقطعی از زندگی‌اش در این مراکز اقامت کرده و زندگی سختی در خانواده داشته است، این وضعیت به منزله ماندگاری همیشگی این شرایط برای وی است. آنها هم می‌توانند مانند یک فرد عادی زندگی موفقی داشته باشند و حتی به دیگران کمک کنند.


رئیس انجمن مددکاری اجتماعی با تاکید بر اهمیت آموزش و حمایت‌های حقوقی از کودکان ترخیص شده از مراکز شبانه روزی اظهار کرد: برنامه ریزی و تهیه پروتکل برای این مراکز لازم و ضروری است تا این کودکان ورود موفقی به جامعه داشته باشند.


موسوی چلک افزود: تجربیات جهانی نشان می‌دهد بسیاری از کودکان مرخص شده از مراکز شبانه روزی، دچار مشکلات و آسیب‌های اجتماعی، بی خانمانی، پرخاشگری و ... می‌شوند اما این تجربه به منزله آن نیست که نمی‌توان از این مشکلات پیشگیری کرد.


وی با بیان اینکه در کشور کارهای ارزشمندی برای رسیدن به این هدف انجام شده است، گفت: در عین حال به منظور ارتقاء و انتقال این تجارب، کارگاه بین المللی حمایت‌های روانی- اجتماعی از این کودکان را نیز برگزار کرده‌ایم.


رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران با اشاره به برگزاری کارگاه بین المللی حمایت‌های روانی- اجتماعی از کودکان ترخیصی از مراکز نگهداری شبانه روزی طی امروز و فردا اظهار کرد: در این کارگاه دکتر میلیگان، استاد تمام دانشگاه استراسکلاید بریتانیا از اسکاتلند و داوود ایلماجی از ترکیه حضور پیدا کردند هر دو از استاید برتر این حوزه هستند. در این همایش اساتید برتر حوزه مددکاری اجتماعی شاغل در مراکز شبانه روزی ثبت نام و حضور پیدا کردند.


وی با بیان اینکه بعد از برگزاری اولین کنگره« 60 سال مددکاری اجتماعی در ایران» سعی کردیم تا ارتباط نظام‌مند و هدفمند با جامعه جهانی در حوزه مددکاری برقرار کنیم، افزود: به همین دلیل امسال در همایش‌های کشورهای مختلف حضور پیدا کرده و برای انتقال دانش و تجارب این حوزه تلاش کردیم. همچنین زمینه برای حضور اساتید و صاحب نظران جهانی در ایران را نیز فراهم کردیم.

انتهای پیام/ایسنا/15 آذر ماه 97

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/09/18

لزوم استقرار مددکاران اجتماعی در مدارس

 یکی از موضوعات در محیط‌های اجتماعی که کودکان، نوجوانان و جوانان در آنجا حضور دارند، توجه به برنامه‌های پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی است و طبیعتا آموزش و پرورش یکی از محیط‌های اجتماعی است که اگر در زمینه پیشگیری از آسیب‌ها کار کنیم و دانش‌آموزان و والدین اطلاعات درست، به موقع و مستمر در حوزه آسیب‌های اجتماعی داشته باشند، می‌تواند به اینکه درگیری این دانش‌آموزان در حوزه آسیب‌های اجتماعی کاهش پیدا کند یا کمتر شود، کمک کند. در واقع با برنامه‌های پیشگیری به اقتضای سن بچه‌ها و اطلاعاتی که دارند، باید محتوای آموزش تدوین شود تا این محتوا بتواند کمک کند بچه‌ها از خودشان در برابر آسیب‌های اجتماعی دفاع یا حمایت کنند. طبیعتا در حوزه کودکان؛ موضوع خشونت، یکی از موضوعاتی است که همیشه مطرح بوده و هست و اشکال مختلفی از آزار جسمی گرفته تا هرازگاهی آزارهای جنسی هم شاهد هستیم. گرچه این موضوع تنها محدود به ایران نیست و همه کشورها حوادثی از این دست را دارند. ولی واقعیت این است که افکار عمومی جامعه با شنیدن واژه «آزار»، جریحه‌دار می‌شود. حال اگر این آزار جنسی باشد، به مراتب جریحه‌دارتر می‌شود، موضوع کودک باشد به مراتب حساسیت بیشتر است و حال اگر در محیطی که اعتماد عمومی خوبی وجود دارد مثل مدرسه در ارتباط قرار بگیرد به مراتب حساسیت این موضوع بیشتر خواهد شد. نکته‌ای که باید در تربیت و پرورش اجتماعی‌مان مدنظر قرار دهیم، دادن اطلاعات درست به بچه‌ها در مورد مصونیت از آزارهای جنسی است که اشکال مختلف و مصادیق مختلفی دارد. این نکته را هم مدنظر داشته باشیم که این اطمینان به بچه‌ها داده شود، رابطه صمیمی بین اولیای مدرسه با دانش‌آموز و دانش آموزان با والدینشان تا اگر به هر دلیلی کسی تعرضی به بچه‌ها کرد، بچه‌ها بتوانند بدون ترس و واهمه بلافاصله موضوع را با اولیای خود یا اولیای مدرسه در میان بگذارند. این فضای اطمینان بخشی و اعتماد به بچه‌ها کمک می‌کند که اگر کسی خواست از آنها سوءاستفاده کند، بلافاصله بگویند تا بعد تکرار نشود. تکرارش به مراتب فشار روانی بیشتری را روی بچه‌ها وارد می‌آورد. البته قبول داریم آموزش و پرورش طی چند سال اخیر در حوزه پیشگیری از آسیب‌ها ورود بیشتر و بهتری داشته اما فراموش نکنیم که هیچ محیط اجتماعی حتی خانه هم از آسیب‌های اجتماعی مصون نیست. بعضی از این آزارها در خانه‌ها اتفاق می‌افتد. این نکته‌ای است که آموزش و پرورش نباید از آن غفلت کند بلکه باید بیشتر روی آن متمرکز شود. نظارت بر عملکرد مدارس اعم از دانش آموزان و اولیای مربوطه نکته‌ای است که کمک می‌کند تا مشکلات بیشتر شناخته شود. هرچند معمولا در حوزه آزارهای جنسی معمولا سعی در پنهانکاری می‌شود و تا آنجا که می‌توانند تلاش می‌کنند که این موضوع بازگو نشود و کتمان می‌کنند که خود این هم عوارض این نوع آزارها را تشدید می‌کند و می‌تواند تبعات زیادی را برای کسانی که درگیر این آزارها هستند، داشته باشد. موضوع دیگری که مطرح است اینکه مراقبت‌های اجتماعی‌مان در محیط‌های اجتماعی مثل مدرسه را تا حدودی افزایش دهیم البته منظور سختگیری شدید نیست. مثلا استقرار واحدهای مددکاری اجتماعی به مراتب بهتر انجام خواهد شد. مدارس ما متاسفانه فاقد مددکاران اجتماعی است. اگر یک پروژه کوتاه مدت اجرا می‌کنیم، دال بر این نگیریم که مددکاری اجتماعی در مدارس مستقر شده است. استقرار مددکاری اجتماعی در مدارس می‌تواند به شناسایی به موقع این نوع مشکلات کمک کند و به تبع آن به پیشگیری و ارتباط مناسب بین اولیای خانه و مدرسه کمک می‌کند. اینها موضوعاتی است که بنا به دلایل متعدد از آن غافل شده‌ایم. آموزش و پرورش گرفتار موضوعاتی مثل حق‌التدریس و اضافه‌کار است و عملا آن‌گونه که باید منجر به بالا بردن سواد اجتماعی دانش‌آموزان شود، نمی‌شود. تعریف جدیدی که یونسکو از سواد ارائه کرده این است که باسواد کسی نیست که الزاما سواد خواندن و نوشتن یا سواد کامپیوتری داشته باشد بلکه باسواد کسی است که بتواند از آموخته‌های خود برای مدیریت شرایط و تغییرات زندگی‌اش استفاده کند. پس آموزش و پرورش براساس این تعریف نیازمند یک بازنگری جدی در برنامه‌های خود است و آن، تقویت برنامه‌های اجتماعی است و یکی از محورهای برنامه‌های اجتماعی می‌تواند استقرار مددکار اجتماعی باشد. همچنان مدرسه یکی از سالم‌ترین محیط‌های اجتماعی است و با یک یا دو خطا همه آموزش و پرورش و کارکنان خدوم و معلمانی که همچنان بیشتر از همه مورد وثوق هستند را زیر سوال نبریم. گرچه اتفاق دبستان اصفهان ظاهرا از جانب نایب رئیس انجمن اولیا و مربیان بوده و همکاران آموزش و پرورش نبوده‌اند. ولی اگر در یک محیطی اتفاقی افتاد همه آن مجموعه را زیر سوال نبریم. گرچه این حق بر مجریان قانون و خانواده‌ها هست و حتما آموزش و پرورش هم در این بخش کوتاهی نخواهد کرد و برخورد قانونی و قاطع خود را انجام خواهد داد. اما رسانه‌ها فضای بی‌اعتمادی نسبت به آموزش و پرورش را افزایش ندهند. این فضا می‌تواند نگرانی‌های دیگری برای خانواده‌ها ایجاد کند. ضمن اینکه آموزش ‌و پرورش باید خطا را بپذیرد، عذرخواهی کند، برخوردهای قانونی انجام داده، اطلاع‌رسانی درست و مستمر و صادقانه راجع به اقداماتی که انجام می‌شود به افکار عمومی و خانواده‌ها ارائه دهد. ضمن اینکه پیگیری حقوقی و قضائی هم در این بخش متناسب با جرمی که انجام شده صورت بگیرد. واقعیت این است که آموزش و پرورش ما این ظرفیت را دارد که بتواند برای بالا بردن سواد اجتماعی دانش‌آموزان نقش محوری پیدا کند و برنامه‌های اجتماعی در آموزش و پرورش در متن برنامه‌ریزی‌هایشان قرار بگیرد. به رغم اینکه همیشه نوشته‌ام و باز هم تاکید دارم که آموزش و پرورش در چند سال اخیر در تقویت برنامه‌های اجتماعی اقدامات خوبی را انجام داده و نباید منکر شویم. ما شاهد توسعه برنامه‌های کمی و کیفی در آموزش و پرورش در این حوزه‌ها هستیم، اما قطعا با توجه به تهدیداتی که امروز در حوزه اجتماعی، کودکان و نوجوانان را تهدید می‌کند آموزش و پرورش باید توجه بیشتری به مقوله سواد اجتماعی در مدارس داشته باشد. این را هیچ‌کس نمی‌تواند کتمان کند، آموزش و پرورش هم نمی‌تواند این موضوع مهم را کتمان کند.

* رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران

منبع: روزنامه آرمان/ کد خبر۲۴۰۷۰۲ | تاریخ : ۱۳۹۷/۹/۱۳ - شماره3763

 

 

نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/09/14

       توانمند سازی افراد دارای معلولیت و حصول فراگیری و برابری» 

روز جهانی معلولین از سال ۱۹۹۲ که از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد اعلام شد، هر ساله در ۳ دسامبر برگزار می‌شود. هدف از تعیین این روز ارتقاء رشد اذهان عمومی درباره مسائل مربوط به معلولیتهای مختلف؛ و افزایش آگاهیهایی بوده‌است که می‌بایست از مسئله پیوستن افراد معلول در تمامی جنبه‌های سیاسی؛ اجتماعی؛ اقتصادی و فرهنگی زندگی منتج شود. این وضع به همین منوال طی شد تا در سال ۱۹۹۹ شعاری با مضمون (امکان دسترسی برای همه در هزاره جدید) برگزیده شد و سرلوحه امور قرار گرفت. بیش از پانصد میلیون نفر به دلیل نقص در سیستم روحی و مغزی جسمی و حسی از معلولیت رنج می‌برند. اینان هر کجا که باشند و در هر نقطه‌ای از دنیا که به سر برند به دلیل موانع ظاهری یا اجتماعی با محدودیتهایی در زندگی خود مواجه می‌شوند. در طی  سالیان اخیر کوشش های چشمگیری در شناساندن و معرفی اشخاص معلول به جامعه انسانی صورت پذیرفته ‌است. یکی از مواردی که می‌توان از آن به عنوان نقطه عطفی در این زمینه نام برد اعلام سال ۱۹۸۱ میلادی به عنوان سال جهانی معلولین است که توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد صورت پذیرفت. در سال بعد (۱۹۸۱) فاصله سالهای ۱۹۹۲ – ۱۹۸۳ میلادی دهه جهانی معلولین نام گرفت تا کیفیت و شرکت فعالانه و همه‌جانبه افراد معلول را در زندگی اجتماعی و گسترش و پیشرفت آن‌ها ارتقاء بخشد. در ایبران نیز کنوانسیون جهانی حقوق معلولین در مجلس شورای اسلامی تصویب شد.در سال 1383 قانون حقوق معلولین هم تصویب شد.درسال 1397 قانون بازنگری شد و مجددا در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید که در مقایبسه با قانون قبلی جامع تر می باشد.

سال جاری نیز یا شعار« توانمند سازی افراد دارای معلولیت و حصول فراگیری و برابری» نام گذاری شده است.

این روز را به همه  افراد دارای معلولیت وخانواده های گرامی شان  و دست اندرکاران این حوزه تبریک می گویم.

موسوی چلک

 

نوع مطلب : یادداشت ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/09/12

انواع شیوه‌های کودک آزاری تشریح شد

نواع شیوه‌های کودک آزاری تشریح شد

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: چهار نوع کودک آزاری شناخته شده جسمی، جنسی، روحی و غفلت در همه جوامع وجود دارد، اگر چه بیشتر از همه آزارهای جسمی گزارش و پبگیری می‌شود.

سید حسن موسوی چلک در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: یکی از نگرانی‌های امروز در کشور موضوع کودک آزاری است که اخبار آن هر روزه در رسانه‌ها منتشر می‌شود و افکار عمومی را جریحه دار می‌کند.گرچه این پدیده،جهان شمول بوده و محدود به ایران نمی‌شود ولی باید بپذیربم که این جهان شمولی، دلیلی نیست که برای پیشگیری از آن تلاش موثر انجام نشود. برای پیشگیری هم لازم است از همه ظرفیت‌های موجود کشور استفاده کنیم تا فراگیری برنامه‌های پیشگیری را در کشور نهادینه کنیم.

وی در ادامه در خصوص شیوع انواع کودک آزاری  گفت: تقریبا هر چهار نوع کودک آزاری شناخته شده جسمی، جنسی، روحی و غفلت در همه جوامع وجود دارد اگر چه بیشتر از همه آزارهای جسمی  گزارش و پبگیری می‌شود. البته لازم است اضافه کنم که در چند سال اخیر، بیش از گذشته  به موضوع کودکان در عرصه‌های سیاستگذاری اجتماعی توجه شده است.شاهد توسعه برنامه‌ها هم در این حوزه در سطوح مختلف پیشگیری از کودک آزاری هستیم.

  • موسس اورژانس اجتماعی در ایران افزود:شاید مهمتربن برنامه اجرایی برای حمایت از کودکان و نوجوانان در معرض آزار و آزاردیده برنامه اورژانس اجتماعی باشد که از بیست و یک سال قبل شروع شده است و توسعه کمی خوبی هم سال گذشته داشته است .اگرچه در ابتدا توسعه آن با مقاومت‌هایی مواجه بود ولی امروزه اکثریت کارشناسان و مدیران بر کاربردی بودن این برنامه اجماع دارند.گرچه ممکن است نقدهایی  هم وجود داشته باشد.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران جهانی افزود:تصویب لایحه اطفال و نوجوانان که در حال حاضر نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حال رفع اشکالات شورای نگهبان هستند میتواند نقطه عطفی در حمایت از کودکان در معرض آزار و آزاردیده باشد که نقش مددکاران اجتماعی در آن بسیار برجسته است.

انتهای پیام/ 9 آذر 97

 

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/09/10


 گزارش «ایران» از وضعیت خشونت علیه زنان 

60 درصد از زنان ایرانی حداقل یک بار خشونت را تجربه کرده اند

خبرنگار:پرستو رفیعی
دیروز روز جهانی منع خشونت علیه زنان بود. آمارها نشان می‌دهد از هر 3 زن در جهان یک نفر در معرض خشونت قرار دارد از این رو می‌توان گفت خشونت علیه زنان و دختران یکی از مهمترین و بنیادی‌ترین موضوعات در حوزه حقوق بشر است. دبیر کل سازمان ملل متحد نیز در پیامی به مناسبت روز جهانی امحای خشونت علیه زنان (25 نوامبر) اعلام کرد: امسال جنبش جهانی ملل متحد به منظور اتحاد برای امحای خشونت علیه زنان و دختران، حمایت برای بازماندگان را مورد تأکید قرار می‌دهد و از موضوع «جهان را نارنجی کنید» دفاع می‌کند و از رنگ نارنجی به عنوان رنگ اتحاد و هشتگ HearMeToo (به من گوش دهید) حمایت می‌کند.
حقیقت این است که زنان و دختران درحالی نیمی از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند که بیش از مردان در معرض خشونت، ترس و ناامنی قرار دارند.

 آزار‌های روحی مورد توجه قرار نمی‌گیرد

سید حسن موسوی چلک، نیز موضوع خشونت و به دنبال آن خشونت خانگی را یکی از محورهای مورد توجه در حوزه اجتماعی می‌داند و می‌گوید: آمار‌های مربوط به پزشکی قانونی، سازمان بهزیستی و بویژه اورژانس اجتماعی حاکی از شیوع خشونت خانگی و همچنین همسرآزاری در جامعه است. از این رو از 21 سال قبل مراکز اورژانس اجتماعی تأسیس شد تا اگر هر زنی به هر دلیلی درگیر موضوع خشونت شد و خانه محیط امنی برای او نبود بتواند با تماس با خط 123 یا مراجعه به مراکز مرتبط با اورژانس اجتماعی به‌طور رایگان و 24 ساعته خدمات را دریافت کند.

 رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران می‌افزاید: گرچه در ایران بیشتر، آزارهای جسمی مبنای بررسی‌ها و مداخلات قرار می‌گیرد و آزارهای جنسی و روحی جدی گرفته نمی‌شوند اما بسیار مشاهده شده است که آزارهای جنسی و روحی عامل بسیاری از طلاق‌های خانوادگی است که البته بازهم در دادخواست طلاق عنوان نمی‌شوند.

وی شرایط حاکم بر جامعه را عامل کتمان بسیاری از آزارهای جنسی یا نارضایتی جنسی عنوان می‌کند و می‌گوید: آزار‌های روحی با وجود آثار ماندگارو البته عمیقی که دارند هم معمولاً مورد توجه قرار نمی‌گیرند.

موسوی چلک تصریح می‌کند: آموزش مهارت زندگی یکی از مهمترین راه‌های پیشگیری از بروز خشونت علیه زنان است، به این معنا که هر فردی باید قبل از آغاز زندگی مشترک چندین مؤلفه را بیاموزد. روانشناسی جنس مخالف، آشنایی با حقوق مربوط به هریک از اعضای خانواده، مهارت کنترل خشم، مهارت حل مسأله، مهارت تصمیم‌گیری و مهارت تاب‌آوری اجتماعی مهارت‌های مهمی است که با وجود تلاش برای انتخاب شریک زندگی بر مبنای ویژگی‌های مشترک باید آموخته شود.

وی تأکید می‌کند: تقویت فرهنگ مدارا نیز یکی دیگر از ضروریات است چرا که نبود آن به ایجاد تنش، ناسازگاری و خشونت منجر خواهد شد.

منبع: روزنامه ایران/5 آذرماه 97

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/09/5

کد خبر۲۳۹۸۳۵ | تاریخ۱۳۹۷/۹/۵ - شماره3756

هر دوساعت یک نفر در جاده‌ها می‌میرد

آرمان- وحید استرون: طبق آمار موجود تصادفات رانندگی دومین عامل مرگ در کشور است و در سال‌های گذشته بسیاری ازهموطنان یا در این تصادفات جاده‌ای کشته یا به خاطر پرداخت دیه به زندان رفته‌اند یا با معلولیت مواجه شده‌اند. به گفته کارشناسان در هر دو ساعت، یک نفر در جاده‌های کشور جان خود را از دست می‌دهد. این در حالی است که در یک دهه گذشته اقدامات مناسبی در جاده‌ها و راه‌های مواصلاتی صورت گرفته و پلیس در کنار راهداری سعی دارد با بهسازی راه‌ها، گسترش فضای اتوبان‌ها،‏ نصب دوربین و... این آمار را کاهش دهد. هرچند وقتی به آمار کشته‌ها در یکسال گذشته نگاهی می‌اندازیم، همچنان شاهد این امر هستیم که جان بسیاری از شهروندان در جاده‌های کشور تهدید می‌شود. به این بهانه به سراغ سید حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران ایران رفتیم تا نظرات او را در این رابطه جویا شویم. آنچه در ادامه می‌خوانید نظرات او در گفت‌وگو با «آرمان» است.

در چند سال اخیر و با توجه به بالا رفتن ضریب ایمنی و اقدامات مناسب در جاده‌های کشور، باز هم شاهد آمار بالای تصادفات و تلفات جاده‌ای هستیم، از دید شما دلیل این اتفاقات چیست؟

در چند دهه گذشته یکی از حوادثی که در کشور ما همیشه دغدغه مردم و مسئولان بوده و است، آمار بالای تصادفات جاده‌ای و تعداد زیاد کشته‌ و زخمی‌ها در جاده‌هاست. البته این حوادث در همه نقاط دنیا رخ می‌دهد و به سه عامل ایمنی خودرو، ایمنی جاده و نیروی انسانی مربوط می‌شود. دلیل عمده این تصادفات در دنیا و کشور ما به نیروی انسانی و رانندگان بازمی‌گردد. بنابر آمار سال گذشته، حدود ۱۷ هزار نفر در کشور بر اثر تصادف جان خود را از دست دادند، یعنی در هر دو ساعت یک نفر در جاده‌های کشور فوت کرده است. گرچه این آمار در سال‌های گذشته تا ۲۸ و ۳۲ هزار نفر هم بوده اما هنوز تعداد کشته‌ها در جاده‌ها نگران کننده است. البته ما چند برابر فوتی‌ها، آمار زخمی و معلولیت را داریم و به نظر می‌رسد زمانی می‌توانیم این آمار را کاهش دهیم که آموزش صحیح و مهارت رانندگان را بالاتر ببریم و در کنار آن به سلامت روانی و اجتماعی رانندگان نیز توجه داشته باشیم. ۴۰ سال قبل آمار تصادفات در کشور آلمان بیش از ۲۱ هزار کشته بود که این آمار در سال ۲۰۱۷ به سه هزار و 100 نفر رسیده است. آنها در کنار بالابردن ایمنی خودرو و جاده‌ها، تمرکز اصلی خود را روی آموزش نیروی انسانی و رانندگان گذاشتند که آنها در کنار مدارا در رانندگی به قوانین و مقررات احترام بگذارد. متاسفانه بیشتر تصادفات ما ناشی از مدارا نکردن رانندگان در هنگام رانندگی است. نتیجه این کل کل کردن‌های بی‌مورد پیامد خوشایندی برای رانندگی ندارد. آلمانی‌ها اعتقاد دارند که آموزش نیروی انسانی می‌تواند آمار تلفات جاده‌ای و هزینه‌هایی که کشور برای این تصادفات پرداخت می‌کند را کاهش دهد و آمارها نیز می‌گویند که آنها به هدف خود رسیده‌اند. ما در کشور چون جاده و خودروهای ایمن نداریم، باید تمرکز خود را روی آموزش رانندگان بگذاریم.

همان‌طور که شما هم اشاره کردید، تصادفات جاده‌ای معمولا تبعات و هزینه‌های بسیاری برای کشور دارد، می‌توانید به این تبعات اشاره کنید.

در کشور ما حدود یک‌سوم افرادی که در نهادهای حمایتی، مستمری معلولیت دریافت می‌کنند به خاطر تصادفات معلول شده‌اند. اکثر زنان سرپرست خانوار به خاطر تصادفات همسرشان را از دست داده‌اند، گرچه در هنگام تصادف امید همه به بیمه است، اما پیامدهای اجتماعی و فرهنگی تصادفات موضوع مغفول مدیریت ترافیک به معنای عام است. آن بچه‌ای که پدر و مادرش را در تصادفات از دست می‌دهد، قطعا دیه و بیمه نمی‌تواند جایگزین آنها در زندگی آن بچه شود و زندگی او برای همیشه تغییر می‌کند. فردی که شغل او رانندگی است و دچار معلولیت می‌شود، زندگی و معیشت خانواده‌اش برای همیشه دستخوش تغییر می‌شود و فردی که بیمه ندارد و با یک تصادف همه زندگی‌اش را حراج می‌کند تا آخر عمر بدهکار می‌شود و ممکن است سال‌ها در زندان هم بماند. اینها چند نمونه کوچک از تبعات تصادفات در جاده‌های کشور است که روزانه 10‌ها نفر زندگی و حیات‌شان با بی‌احتیاطی و عدم آموزش صحیح دستخوش تغییر می‌شود. چه فردی که قربانی و چه فردی که عامل تصادف است، زندگی‌اش برای همیشه تغییر خواهد کرد.

شما در انجمن اجتماعی مددکاری ایران چه اقداماتی را در این رابطه انجام داده‌اید؟

ما در حد بضاعت‌مان کارهایی را در این رابطه انجام داده‌ایم و دوره تربیت مربی را چند وقت پیش با حضور اساتید دانشگاه لایپزیک آلمان و با همکاری دانشگاه علوم بهزیستی برگزار کردیم. چند سالی هم کمپین‌های مختلفی در این رابطه برگزار می‌کنیم. امسال این کمپین با شعار «اخلاق در رانندگی» برگزار شد و سال گذشته شعار ما «مدارا در رانندگی» بود.

چرا هیچ وقت یک عزم همگانی و جدی برای کاهش ریشه‌ای تصادفات جاده‌ای در کشور ایجاد نمی‌شود؟

من فکر می‌کنم، عزم ملی برای این موضوع تبدیل به یک شوخی شده و کسی این موضوع را جدی نمی‌گیرد. همیشه در کشور ما فرهنگ سلامت و فرهنگ ایمنی جدی گرفته نشده و تا اتفاقی رخ ندهد، کسی به فکر آن نمی‌افتد. اکثر ایرانی‌ها فکر می‌کنند که مرگ فقط برای همسایه است، اما کسانی همیشه موفق هستند که وقتی می‌دانند، حالشان خوب نیست پشت فرمان نمی‌نشینند، مصرف مواد مخدر، مشروبات الکلی، روحیه بد و درگیری‌های جامعه و... در افزایش تصادفات نقش دارند.

همیشه در کشور ما ثابت شده اعمال جریمه و بالا بردن نرخ آن از فرهنگ‌سازی موثرتر است و برخی معتقدند این امر به روحیه ما ایرانی‌ها برمی‌گردد. نظر شما در این رابطه چیست؟

من با نظر شما مخالفم و معتقدم که جریمه تاثیر آن‌چنانی در کاهش تصادفات جاده‌ای ندارد. اقدامات قهری در این موضوعات که از جنس فرهنگی و اجتماعی است، خیلی تاثیرگذار نیست. ما قانون داریم پس باید در حوزه تصادفات و حوزه‌های دیگر آمار‌ها بهتر شوند. جنس مدیریت ترافیک از جنس قهری نیست، کما اینکه من معتقدم پلیسی که خودش را مخفی می‌کند تا اعمال جریمه کند نمی‌تواند در این حوزه تاثیرگذار باشد، گرچه اقداماتی در این رابطه انجام شده است، اما پلیسی که کمین می‌کند نمی‌تواند به راننده آموزش درست و راهنمایی لازم را بدهد.

ما هنوز در قرن ۲۱ با پدیده جاده‌های مرگ در کشور مواجه هستیم و طبق آمار بیش از ۲۰ نقطه حادثه خیز بزرگ مانند محور اهر  تبریز، شازند  ازنا و گلستان بجنورد و... را در کشور داریم که بیشترین آمار تصادفات مربوط به این جاده‌هاست. چرا هنوز راهکار مشخصی برای ترمیم این جاده‌ها انجام نشده است؟

تعداد جاده‌های مرگ و ایمنی راه‌ها نسبت به یک دهه گذشته بسیار بهتر شده و این مسیرهای مواصلاتی با نور کافی، نصب دوربین‌ها، تابلوهای اعلام خطر و... مجهز شده‌اند که این اقدامات بازدارنده و هشدار برای رانندگان است، منتها زیرساخت‌هایی از این قبیل نیاز به هزینه بالا دارد و زمان‌بر است. ما باید جاده‌های مرگ را به جاده‌های سفر تبدیل کنیم. به رغم همه کارهایی که در سال‌های گذشته انجام‌ ‌شده است، باز هم بنده در این باور هستم که آن سه عامل باید در کشور ما انجام شود تا ما شاهد کاهش آمار تصادفات باشیم. اگر ما می‌بینیم که در جایی یک پیچ خطرناک و جاده‌ای آمار تصادفات بالایی دارد و هیچ وقت اصلاح نمی‌شود، این غفلت مسئولان است و باید برای آن هرچه سریع‌تر تدبیری اندیشیده شود.

منبع: روزنامه آرمان/5 آذر 97

 

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/09/5


( کل صفحات : 2 )    1   2   


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic