دغدغه های یک مدد کار اجتماعی
همه روز روزه بودن همه شب طواف کردن....
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :سید حسن موسوی چلک

در گفت‌وگو با ایلنا عنوان شد؛

تقاضای بیشتر زنان برای دریافت خدمات مشاوره‌ای و مداخله‌ای در ایام کرونا/ خانواده‌ها در شرایط بحران تاب‌آوری ندارند

رییس انجمن مددکاران اجتماعیایران با بیان اینکه خانواده‌های ما در شرایط بحران تاب‌آوری ندارند، از تقاضای بیشتر زنان نسبت به مردان برای دریافت خدمات مشاوره‌ای و مداخله‌ای در ایام کرونا خبر داد.

«سید حسن موسوی چلک» رییس انجمن مددکاران ایران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره ضرورت ارائه خدمات اجتماعی - روانی به مردم در ایام کرونا گفت: وقتی بحرانی اتفاق می‌افتد، حوزه‌های مختلفی ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرد از جمله این حوزه‌ها حوزه خانواده است. به دلیل شرایط انتقال ویروس مجبور شدیم، مدت طولانی‌تر در کنار هم باشیم. در حقیقت یک زندگی مشترک طولانی مدت اجباری برای خیلی از خانواده ها پیش آمد، شاید خیلی از خانواده‌ها سالیان سال بود که مدت طولانی در کنار هم ماندن را تجربه نکرده بودند. در گذشته زمان حضور خانواده‌ها در کنار هم شاید به دو ساعت هم نمی‌کشید، اما الان مجبور هستیم به صورت 24 ساعته در کنار هم باشیم.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با بیان اینکه در این شرایط مسائلی خود را نشان داد که البته مربوط به بیماری کرونا نیست، تصریح کرد: این بحران نشان داد، ما بلد نیستیم از کنار هم بودن لذت ببریم و نمی توانیم همدیگر را تحمل کنیم. براساس پژوهشی که ایسپا برای شهرداری تهران انجام داده است، نشان داده شد که تنش بین والدین و فرزندان و تنش بین زوجین اتفاق می افتد، البته این مربوط به دوران کرونا نیست و به دلیل این است که نیاموخته‌ایم که با اعضای خانواده درست صحبت کنیم و به عبارتی مهارت گفتگو و مهارت کنترل خشم را بلد نیستیم.

موسوی چلک با بیان اینکه براساس این گزارش 16 درصد افراد مورد خشم واقع شده‌اند، خاطرنشان کرد: مشکل ما این است که بلد نیستیم، روابط بین فردی داشته باشیم به همین دلیل تنش بین زوجین و والدین و فرزندان در چنین مواقعی زیاد می‌شود. همچنین مهارت کنترل خشم را نداریم و بلد نیستیم درست تصمیم بگیریم. این موضوعات ضعف و فقدان مهارت های ارتباطی و مهارت گفتگو است و نشان می‌دهد که در چنین شرایطی خانواده‌های ما تاب‌آوری ندارند

وی ادامه داد: ما مهارت‌هایی که می‌تواند تاب‌آوری را در خانواده بالا ببرد و افزایش دهد، یاد نگرفته‌ایم به همین دلیل وقتی قرار است به مدت طولانی در کنار هم باشیم نمی توانیم درست برنامه ریزی کنیم به گونه‌ای که به حقوق همه توجه شود؛ به عبارتی دیگر نمی‌توانیم به گونه‌ای تصمیم گیری کنیم که همه از بودن کنار یکدیگر لذت ببرند.نتیجه ضعف این مهارت ها منتج به تعارضاتی بین اعضای خانواده در کنار همدیگر می‌شود.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران خاطرنشان کرد: نفس تعارض غیرطبیعی نیست؛ بدیهی است و اتفاق می افتد، اما مشکل اینجاست که وقتی تعارض اتفاق می افتد، مهارت رفع این تعارضات را بلد نیستیم و این تعارضات منتج به اختلاف می شود و اختلاف می تواند منجر به خشونت و ناسازگاری جدی در درون خانواده شود که می تواند تبعات منفی دیگری را به همراه داشته باشد و در حوزه سلامت روانی این افراد تاثیرگذار باشد، از سوی دیگر اگر مشاغل افراد به گونه ای است که باید روزانه درآمد کسب کنند، هر چه این دوران ماندن در خانه بیشتر می شود بر وضعیت اقتصادی آنها تاثیرگذارتر است و این موضوع نیز بر سلامت روان آنها نیز اثر خواهد داشت و طبیعی است رفتارهایی شبیه خشونت و تعارضات و تنش های جدی بیشتر خودش را نشان می‌دهد.

موسوی چلک با اشاره به اقدامات انجام شده از سوی اورژانس اجتماعی 123 گفت: در این مقطع وقتی تبلیغات درباره مراکز ارائه دهنده خدمات مشاوره بیشتر می شود و منابع اجتماعی بیشتر به مردم معرفی می شوند، مردم هم برای استفاده از این منابع اجتماعی رغبت بیشتری پیدا می کنند و البته هر تماسی با صدای مشاور الزاما به معنی خشونت در درون خانواده نیست. طبیعی است که وقتی مردم به دلیل شرایط فاصله گذاری فیزیکی فرصت حضور در مراکز مشاوره را ندارند، تماس تلفنی برقرار می کنند. در حال حاضر هم خط 1480 سازمان بهزیستی برای مشاوره ارائه شده است. وقتی منابع اجتماعی بیشتر معرفی می شود و مردم این منابع را بیشتر می شناسند، رغبت مردم برای استفاده از این منابع افزایش پیدا می‌کند و این امری غیرطبیعی نیست

وی با تاکید براینکه ماندن طولانی مدت در کنار یکدیگر در خانواده ماهیت و کیفیت زندگی ما در درون خانواده را نشان داد، تصریح کرد: این یک نشانه است برای اینکه باید برای آن تدبیر کرد، باید مهارتها و راهکارهای لازم به مردم آموزش داده شود، چراکه این مهارتها ذاتی نیست و باید یاد داده شود؛ کرونا مانند دیگر بحران ها می گذرد، اما آنچه می ماند خانواده است که اگر برای این موضوعات تدبیری ارائه نشود در آن زمان با خانواده هایی مواجه می شویم که بانشاط نیستند، چراکه خشونت و تنش نشاط آور نیست. خانه جایی است که در آن به آرامش می رسند. خانواده ای که در آن همیشه دعوا و سر و صدا باشد و هر کسی حرف خود را بزند و به دنبال تامین خواسته خود باشد، خانه نیست و چنین شرایطی طبیعتا در کیفیت روابط اعضای خانواده تاثیر منفی می‌گذارد.

وی تاکید کرد: چه بسا بعضی از این تنش ها منجر به اختلافات جدی در بین اعضای خانواده می شود. ما باید همه به فکر این باشیم که چگونه می توانیم یک خانواده بانشاط داشته باشیم و در چه مهارت هایی ضعف بیشتری داریم و وقت بگذاریم و این مهارت ها را کسب کنیم. اگر همه درآمدها درست شود، اما نتوانیم روی مهارت های ارتباطی مان کار کنیم و مهارت خود ارتباطی و تاب آوری را بلد نباشیم آنچه که معنی زندگی است و آرامش نشاط و شادابی و لذت بردن کنار یکدیگر و خانواده است را نخواهیم داشت.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با بیان اینکه باید برای بالا بردن سواد اجتماعی وقت بگذاریم و برای آن هزینه کنیم و در اولویت کارهایمان قرار دهیم، تصریح کرد: در حال حاضر دوباره زنگ خطری به صدا در آمد است، البته ما این موضوع را 22 سال پیش گفتیم، اما کسی به آن توجه نکرد و اورژانس اجتماعی به همین منظور در همان زمان ایجاد شد و در حال حاضر نیز در چنین شرایطی به مردم خدمات مشاوره‌ای ارائه می دهد تا مردم بتوانند تاب آوری بیشتری در کنار هم داشته باشند

موسوی چلک درباره اینکه در چنین شرایطی کدام گروه از جامعه آسیب‌پذیرتر بوده و کدام گروه از خدمات مشاوره ای بیشتری استفاده می کنند، گفت: نمی توانیم بگوییم کدام گروه در این شرایط آسیب پذیر تر می شوند، اما در چنین شرایطی معمولا تقاضای زنان برای دریافت خدمات مشاوره ای و مداخله ای بیشتر است، زنی که مورد آزار قرار می‌گیرد ممکن است راحت‌تر این موضوع را بیان کند تا مردی که مورد خشونت قرار می گیرد و به طور معمول زنان در برابر خشونت هم  بیشتر تاثیر منفی می‌گیرند و هم تقاضای کمک بیشتری دارند، اما مردان معمولا کمتر داوطلبانه به سمت مراکز مشاوره و مداخله می‌روند.  منبع: ایلنا،7 اردیبهشت 99

Top of Form

لینک کوتاه

Bottom of Form

کروناسیدحسن موسوی چلکرییس انجمن مددکاری ایران

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1399/02/8
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات