تبلیغات
دغدغه های یک مدد کار اجتماعی - ناکامی ها در جامعه منجر به بروز خشونت می شود
دغدغه های یک مدد کار اجتماعی
همه روز روزه بودن همه شب طواف کردن....
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :سید حسن موسوی چلک

ناکامی ها در جامعه منجر به بروز خشونت می شود

ناناکامی ها در جامعه منجر به بروز خشونت می شود

سلامت نیوز : چند روز گذشته مدیرکل پیشگیری های وضعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، گفت: عنوان اتهامی «سرقت» همچنان در رتبه نخست است

به گزارش سلامت نیوز، همشهری نوشت: علیرضا ساوری عنوان کرد که سرقت مستوجب تعزیر، ضرب و جرح عمدی، توهین، ایراد ضرب و جرح غیرعمدی ناشی از سوانح رانندگی، تهدید، تخریب، کلاهبرداری، رانندگی بدون پروانه رسمی، خیانت در امانت و نگهداری و مالکیت مواد مخدر، ۱۰عنوان اتهامی نخست کشور از لحاظ تعداد فراوانی هستند؛ عناوین مجرمانه ای که با کمی تامل می توان رد پای بروز رفتارهای خشن در اکثر آنها را مشاهده کرد. زنگ خطر رشد تکان دهنده آمار خشونت در کشور مدت هاست به صدا در آمده و بارها در مورد چرایی نمود بیرونی رفتارهای خشونت آمیز در اجتماع بحث شده است. برخی کارشناسان و متخصصان معتقدند که همه انواع خشونت در کشور ثبت و بررسی نمی شود اما با وجود این نیز آمارهای فعلی دستگاه قضا به اندازه ای تکان دهنده است که باید برای پیشگیری و جلوگیری از این آسیب اجتماعی چاره اندیشی کرد. در ادامه حسین ایمانی جاجرمی، جامعه شناس و سیدحسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی کشور در گفت وگو با همشهری از راهکارهای کاهش خشونت در کشور می گویند.

 دستگاه های اداری و خدماتی در بروز خشونت مقصر هستند

ایمانی جاجرمی برای شرح و تفسیر کاهش خشونت در جامعه امروزی به ماجرای یک فیلم اشاره کرد و گفت: «فیلم قیصر ساخته مسعود کیمیایی در دهه۴۰ مثال بارزی از خشونت در اجتماع است. در این فیلم قهرمان داستان فردی است که بستگانش قربانی تجاوز و قتل شده اند اما هیچ ارگان و سازمانی به این موضوع رسیدگی نمی کند. در واقع هیچ مکانیسم جمعی و اجتماعی برای جبران خسارات و صدمات به این فرد و خانواده اش وجود ندارد. بنابراین نقش اول داستان سعی می کند مسائل را خودش حل کند و در نهایت با رفتار خشونت آمیز دست به انتقامجویی و آدمکشی می زند. این فیلم استعاره خوبی است از خشونت و باید افراد را در اجتماع در وضعیت قیصر قرار دهیم. افرادی که در مسائل اجتماعی احساس بی پناهی می کنند، به اجبار وارد عمل می شوند، دست به خشونت می زنند تا به آن چیزی که احساس می کنند حق شان است، دست یابند

» 
این جامعه شناس معتقد است در مسئله خشونت مقدار زیادی دستگاه اداری و خدماتی مقصر هستند: «بخش زیادی از مسائل مربوط به خشونت در کشور به خاطر بی توجهی به ابعاد اجتماعی سیاست ها، اقدامات و مداخلات است. خیلی از پروژه ها و طرح ها اجرا می شود بدون آنکه به آدم ها و سرنوشت شان توجه شود. برای جلوگیری از خشونت باید دستگاه هایی که به صورت مستقیم در زندگی مردم مداخله می کنند، در برنامه ها و سیاست هایشان بازنگری کنند. به نظر بنده اگر دستگاه ها به صورت جدی به این موضوع ورود پیدا نکنند این وضعیت بحرانی تر می شود. باید دستگاه ها در رابطه با برنامه ها و سیاست ها و عملکرد شان بازنگری کنند

.جاجرمی ادامه داد: «برای مثال ارزیابی تاثیرات اجتماعی برنامه ها، سیاست ها و پروژه ها اقدام مثبتی بود که از سوی شهرداری تهران به عنوان یکی از دستگاه ها انجام شده است. بدین معنا که قبل از هر اقدام و سیاستگذاری، به تبعات اجتماعی آن ازجمله خشونت توجه کنیم. مثلا در شهرک اکباتان قبل از احداث مگامال ترافیک وجود نداشت. وقتی این پروژه به بهره برداری رسید، یکی از پیامدهایش ترافیک سنگین بود؛ ترافیکی که عملا باعث بروز رفتار خشونت بار شده است.» 
ایمانی جاجرمی به تغییرات جامعه و رابطه آن با خشونت اشاره کرد و گفت: «جامعه ما تغییر کرده است. ما ابزارهای مدرن را پذیرفته ایم، تکنولوژی های جدید ارتباطی و رفاهی بسیاری وارد زندگی مان شده، ولی انگار جامعه ما هنوز دچار یک تاخر فرهنگی است برای انطباق خود با انواع تکنولوژی ها. مثلا در جامعه ای که آموزش زنان بیشتر می شود، نقش زن تغییر می کند و طبیعتا نقش سنتی خود را که نقشی پذیرا و مادرانه بوده، دیگر نمی پذیرد. این موضوع به تنهایی باعث تنش های بسیاری در روابط خانوادگی شده که دلیل عمده آن عدم پذیرش نقش جدید زنان به عنوان افراد کنشگر است.» 

جاجرمی همچنین می گوید: «بخش مهمی از خشونت افراد در جامعه به نوسانات اقتصادی مربوط می شود. وقتی تورم، بیکاری و رکود حل نشود، معیشت افراد با مشکل روبه رو می شود. نتیجه حل نشدن مسائل معیشتی در جامعه بروز رفتارهای خشونت آمیز، نزاع، درگیری، کلاهبرداری و عدم سازش است.» 

به گفته این استاد دانشگاه، یکی از علل قابل تامل در بروز رفتارهای خشونت آمیز از سوی افراد جامعه برمی گردد به نحوه تعامل دستگاه ها با مردم: «در واقع ما هنوز به لحاظ فرهنگ اداری در دوره قاجاری به سر می بریم. در این حوزه هنوز تصور می کنیم با ترساندن می شود رفتارهای مردم را تغییر داد. این بخشی از خشونت است که توسط دستگاه های رسمی به مردم اعمال می شود. حل مسائل خشونتی در جامعه زمان بر است اما خشونتی را که از سوی دستگاه های اداری و رسمی اعمال می شود، می توان در کوتاه مدت مانع شد. به نظر من تغییر نگرش و تغییر سیاست در دستگاه ها و رفتن به سوی پیشگیری به جای برخورد در کوتاه مدت می تواند میزان خشونت را در جامعه کنونی کاهش دهد.» 

نقش سیاستگذاری حاکمیت در کاهش خشونت 

موسوی چلک نیز معتقد است که در بحث مجموعه خشونت باید این نکته را مدنظر داشت که برخی از انواع خشونت مانند خشونت خانگی ثبت نمی شود. با وجود این، خشونت هایی که در دستگاه قضا بررسی و ثبت می شوند نیز آنقدر شاخص بالایی دارند که باید برای پیشگیری و جلوگیری از آنها تدابیری اندیشید

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی کشور اشاره می کند که در کاهش خشونت های فردی و جمعی در اجتماع چند گروه نقش دارند که یکی از بخش های آن حاکمیت به معنای عام است. تصمیم گیری ها و سیاستگذاری هایی که در عرصه های مختلف انجام می شود، می تواند در کاهش و افزایش خشونت تاثیر گذار باشد. حاکمیت، دولت و سیاستگذاران نقش هایی دارند که می توانند آرامش و فضای امن را برای مردم ایجاد کنند

او ادامه داد: «نکته دوم که برمی گردد به عرصه های سیاستگذاری حاکمیت، توجه به حقوق شهروند و رعایت حقوق شهروندی است که بسیار موثر است و به کاهش خشونت کمک می کند. عموما ناکامی ها منجر به خشونت می شود. اگر به حقوق شهروندی توجه شود و اطمینان نسبت به اجرای صحیح قانون و عدم تبعیض، شکل بگیرد، بی شک خشونت در رفتار مردم حتی در آن زمانی که حقوق شان مورد تعرض قرار گیرد، کمتر نمود بیرونی پیدا می کند. عدم اطمینان به اجرای صحیح قانون و احساس تبعیض در میان افراد جامعه باعث بروز رفتار خشونت آمیز می شود.» 
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی کشور گفت: «بخش بعدی که در کاهش خشونت فردی و اجتماعی نقش دارد، مربوط می شود به تعیین کننده ها؛ تعیین کننده هایی که می تواند خشونت در جامعه را کاهش دهد. شادی و نشاط یکی از این تعیین کننده هاست. آمارهایی در رابطه با شادی و نشاط در ایران از سوی مراجع بین المللی منتشر می شود که همیشه ما به آنها انتقاد داریم و می گوییم انتشار دهندگان این آمار گرایش سیاسی دارند و اعداد و ارقام آن کذب است. اما از همه اینها گذشته آنچه به صورت قاطع می توانم بگویم این است که ما ایرانی ها آدم های خیلی شاد و بانشاطی نیستیم. همین افزایش خشونت نشان دهنده این است که ما کشور شاد و شادابی نداریم. افزایش مصرف الکل و مواد مخدر صنعتی و... هم شاخص دیگری است که حاکی از نشاط اندک در کشور است.» 
موسوی چلک ادامه داد: «متاسفانه ما استراتژی مشخصی در سیاستگذاری های کلان کشور و درعرصه روابط بین فردی برای گسترش و ترویج نشاط اجتماعی نداریم. خشونت امروز در جامعه زاییده و پیامد بی توجهی به نشاط اجتماعی است. منظور از نشاط اجتماعی، شادی هایی است که در چارچوب قانون تعریف شده اما متاسفانه جامعه ما در این حوزه هم نمره منفی دارد.» 
موسوی چلک گفت: «در بحث تقویت هویت فرهنگی و هویت بومی هم کاری انجام نشده. ما برای غم ستاد تشکیل می دهیم اما برای شادی و نشاط در جامعه هیچ برنامه ای نداریم.» 
او در پایان یکی از عوامل مهم کاهش خشونت را آموزش رفتارهای فردی خواند و گفت: «کنترل خشم و تاب آوری اجتماعی پایین است. تاب آوری اجتماعی موضوعی است که در کوتاه مدت قابل آموزش نیست و باید از کودکی در محیط خانواده، مدرسه و دانشگاه این رفتارها به افراد آموزش داده شود.» 
موسوی چلک نیز مانند جاجرمی شرایط سخت اقتصادی کشور را در رابطه با خشونت مزید برعلت می داند: «اقتصاد بر رفتار افراد در محیط اجتماعی تاثیر می گذارد، امروز در کشوری زندگی می کنیم که به زعم کارشناسان آن خط فقر حقوق ۴میلیون تومانی در ماه است. بدان معنا که بخش عمده ای از جمعیت این کشور زیر خط فقر برای گذران زندگی، سخت کار می کنند. نتیجه این فشار مضاعف اقتصادی مطمئنا بروز رفتارهای خشونت آمیز است.» 

منبع اصلی: روزنامه همشهری/20 فروردین 97

 

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1397/01/20
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی