تبلیغات
دغدغه های یک مدد کار اجتماعی - حلقه‌های مفقوده یاری‌رسانی به محرومان کجاست؟
دغدغه های یک مدد کار اجتماعی
همه روز روزه بودن همه شب طواف کردن....
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :سید حسن موسوی چلک
د خبر: ۲۰۵۶۰۳۲
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۰
مصاحبه پژوهشی:

حلقه‌های مفقوده یاری‌رسانی به محرومان کجاست؟

حلقه‌های مفقوده یاری رسانی به محرومان و آسیب‌دیدگان اجتماعی : فقدان نظام رصد پنجره واحد ، چسبندگی بجای توانمندسازی، بهره برداری سیاسی از گروهای هدف، فقدان مدیریت هوشمند و اثر بخش و فقدان نظام چند لایه تامین اجتماعی است.

چکیده نشست پژوهشی:

-  تکافل اجتماعی نسبت به محرومان وظیفه ای فردی و حاکمیتی و فلسفه شکل گیری نهادهایی چون کمیته امداد،بهزیستی  و سازمانهای مشابه است .

-  حلقههای مفقوده یاری رسانی به محرومان و آسیبدیدگان اجتماعی : فقدان نظام رصد پنجره واحد ، چسبندگیبجای توانمندسازی، بهره برداری سیاسی از گروهای هدف، فقدان مدیریت هوشمند و اثر بخش و فقدان نظام چندلایه تامین اجتماعی است.

- فواید طرح نظام چند لایهاجتماعی ، خدمات اجتماعی یکجا، پنجره واحد رصد گروههای هدف، مادامالعمر نبودنحمایتها ، کم شدن چسبندگی به دولت و توانمندسازی اجتماعی است.    

پژوهش خبری صدا وسیما: برگزاری جشن­ های نمادینی مانند جشن احسان و نیکوکاری، نمادی است تا  فراموش نکنیم؛ مهربانی در جامعه را ، به یاد آوریم؛ وظیفه ما توجه صرف به خودمان نیست؛ دیگرانی نیز نیازمند توجه ما هستند. در بعد دینی هر فرد تکافل[1] اجتماعی[2] نسبت به دیگران دارد. در بعد حاکمیتی نیز فلسفه شکل­ گیری نهادهایی همچون کمیته امداد و بهزیستی و سازمان­ های مشابه، ایفای مسئولیت تکافل اجتماعی است. در این چارچوب در مصاحبه پژوهشی با سید حسن موسوی چلک رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی ایران، به بهانه هفته احسان و نیکوکاری (­ 14 تا 21 اسفند)، موضوع «هم ­افزایی نهادها و مردم در یاری­رسانی به محرومان» را با طرح سئوالات زیر مورد بررسی و واکاوی قرار دادیم:

پژوهش خبری : حمایت ­های اجتماعی شامل چه گروه­ها و توسط کدام سازمانها است ؟  

سید حسن موسوی چلک رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی ایران: گروه­ های مختلفی از سوی نهادها و سازمان­ها تحت حمایت می­ باشند[3]؛ گروه ­ها و موضوعات هدف: "زنان سرپرست خانوار، کودکان بی­سرپرست، سالمندان، معلولین، آسیب­دیدگان اجتماعی، معتادین متجاهر، طلاق، کودکان خیابانی، افراد بی­ خانمان و متکدیان و بیماران خاص، بزهکاری و خودکشی"­.

 حلقه‌های مفقوده یاری‌رسانی به محرومان کجاست؟ (هم افزایی نهادها و مردم در یاری رسانی به محرومان)

پژوهش خبری : حلقه ­های مفقوده یاری­ رسانی به محرومان  و آسیب‌دیدگان اجتماعی چیست؟

سید حسن موسوی چلک رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی ایران: حلقه ­های مفقوده حمایت از محرومان:

 حلقه‌های مفقوده یاری‌رسانی به محرومان کجاست؟ (هم افزایی نهادها و مردم در یاری رسانی به محرومان)

پژوهش خبری :  چه راهکار جدیدی برای حمایت از گروه ­های هدف وجود دارد؟

سید حسن موسوی چلک رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی ایران: در حوزه معلولین قانون جامع حمایت از حقوق معلولان را داریم.[15] در حوزه کودکان هم لایحه حمایت از کودکان  و نوجوان را داریم.[16]  مهمتر از همه نظام چند لایه تامین اجتماعی است که باید اجرا شود. [17]     

پژوهش خبری :  فواید طرح نظام چند لایه تامین اجتماعی، چیست؟

سید حسن موسوی چلک رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی ایران: فواید نظام چند لایه تامین اجتماعی:

 حلقه‌های مفقوده یاری‌رسانی به محرومان کجاست؟ (هم افزایی نهادها و مردم در یاری رسانی به محرومان)

پژوهش خبری :  موانع و مشکلات مجموعه ­های مردم نهاد، چیست؟

سید حسن موسوی چلک رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی ایران: مشکلات فعال­سازی مجموعه­ های مردم نهاد:

 حلقه‌های مفقوده یاری‌رسانی به محرومان کجاست؟ (هم افزایی نهادها و مردم در یاری رسانی به محرومان)

کلام آخر

شایسته است درجامعه مهربانی اجتماعی را ترویج کنیم. مسئولیت اجتماعی بنگاه­ها را در جامعه جدی­تر بگیریم. به فکر دیگران باشیم؛ البته بخشی از کار به سیاستگذاران و سیاستمداران برمی­ گردد؛ حوزه اجتماعی نباید مورد بهره­ برداری سیاسی قرار گیرد؛ مدیریت اجتماعی باید به عهده مدیران اجتماعی باشد؛ تا زمینه برای مشارکت اجتماعی فراهم گردد؛ از ظرفیت‌ NGOها و گروه ­های محلی برای توانمندسازی، حمایت و پیشگیری از آسیب به گروه ­های هدف بیش از گذشته استفاده شود؛ تا جامعه پویا، سالم، آینده ­نگر و برنامه محور که بتواند سرمایه اجتماعی را در خودش ارتقاء دهد نتیجه شود.   

 

پژوهش خبری // مهدی ناجی

-----------------------------------------------------------------------------

[1] - تکافل . [ ت َ ف ُ ] (ع مص ) پذیرفتاری دادن .فرهنگ معین. 

[2] - ( ~.) [ ع - فا. ] (ص نسب .) منسوب به اجتماع ؛ 1 - همگانی ، عمومی . 2 - کسی که آداب معاشرت را می داند. فرهنگ معین. 

[3] - گروه­های هدف. 

[4] - مصاحبه پژوهشی با سید حسن موسوی چلک رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی ایران.

[5] - موسوی چلک: در کنار دو سازمان بهزیستی و کمیته امداد، خیریه­ها و موسساتی که از بهزیستی مجوز می‌گیرند؛  یا بعضی از خیریه­هایی که از وزارت کشور مجوز می‌گیرند آنها هم در این بخش فعالیت‌ می‌کنند؛ بعضی از این خیریه‌ها ثبت شده هستند و مجوز قانونی دارند. بعضی هم از گذشته بوده‌اند. و این حمایت‌ها را داشتند. الزاما هم همه مؤسسات خیریه‌ای که در این حوزه کار می­کنند دارای مجوز از مراجع ذیربط نیستند؛ اما سالیان سال بعضی حتی ممکن است قبل از انقلاب هم این فعالیت را داشتند و تا به امروز دارند ادامه می‌دهند.

[6] - موسوی چلک:  بر اساس حکمی که دادگاه صادر می‌کند. قانون حمایت از کودکان  بی‌سرپرست (ابلاغیه 1392) عمدتا سازمان بهزیستی مسئولیت کودکان بی­سرپرست را به عهده دارد.

[7] - موسوی چلک: حمایت از سالمندان نیازمند روستایی در ابتدا به عهده  بهزیستی بود. سپس به کمیته امداد و اگذار شد.

[8] - مستمروغیرمستمر.

[9] - مطابق آیین نامه دولت بیماران روانی غیرمزمن که در آیین نامه­ای که دولت دارد تعریف شده است. با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. بیماران مزمنی که به دارو و درمان جواب نمی‌دهند و نیازمند نگهداری شبانه­روزی  و مستمر هستند مسئولیت آن با سازمان بهزیستی است.

[10]-  موسوی چلک: حمایت از زنان آسیب دیده اجتماعی و دختران فراری مستلزم همکاری دادگستری، نیروی انتظامی و سایر مراجع با بهزیستی است.

[11] - مسئولیت معتادین متجاهر قبلا به عهده دادستانی و نیروی انتظامی بود.

[12] - از جمله نیروی انتظامی، دانشگاه‌ها، آموزش و پرورش.

[13] - بر اساس قانون حمایت خانواده

[14]-    HIV and AIDS: HIV یک ویروس است که به سیستم ایمنی حمله می کند. در صورت عدم درمان، سیستم ایمنی بدن در نهایت به طور کامل از بین خواهد رفت. ایدز به مجموعه ای از علائم و بیماری­هایی که در مرحله نهایی بیماری،  عفونت رخ می دهد اشاره می­کند.

  [15] - موسوی چلک: قانون جامع حمایت از حقوق معلولان دوبار در مجلس تصویب و  به شورای نگهبان رفته است. ایرادهای شکلی گرفته شده است. با بودجه­ای که مجلس مصوب کرده قرار است این حمایت انجام شود.

[16] - موسوی چلک:  لایحه حمایت از کودکان  و نوجوان که از سال 78 از قوه قضائیه به دولت و سال 1390 از دولت به مجلس رفت؛ قرار است به صحن علنی مجلس بیاید تصویب شود.

[17] - موسوی چلک: برای اجرای نظام چند لایه تامین اجتماعی سال 97 حدود 7 هزار میلیارد پیش بینی شده ولی هنوز تبدیل به قانون نشده است. هنوز در دولت مانده است؛  قرار بود در برنامه پنجم این کار انجام بگیرد که انجام نشد. در دو سال اخیر در کمیسیون اجتماعی دولت پیش نویس لایحه آماده شد؛  به هیات دولت رفته که تصویب شود و به مجلس برسد. علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی این طور خبر داد که تلاش می­شود بخشی از منابعش را در سال 97 پیش بینی کنند که حدود 7 هزار میلیارد تومان نیاز است که تامین منابع شود.وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح کرد: در سال 97 برای فقرزدایی هفت هزار میلیارد تومان پیش بینی شد که چهار هزار میلیارد تومان آن موجود است و بقیه را باید تامین کنیم.(روزنامه جهان نیوز، 4/12/1396)

[18] - موسوی چلک: NGOها مستقل نیستند و عمدتا شعبه شماره 2 دولت هستند.

نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1396/12/19
1396/12/20 07:51
سلام جناب اقای موسوی شیوه های غلط کمک در موسسات وفقط نگاه زیستی به نیازمندان باعث پایداری فقر می شود نه ازبین رفتن فقر ، نگاه زیستی وروانی واجتماعی یک نگاه تخصص ودانش می خواهد که موسسات ندارند و ان تخصص در رشته مددکاری وجود داره که متاسفانه حتی حمایتهای دولتی هم مشکل داره تا چه رسد به موسسان وان جی او ها موازی کاری ،عدم توجه به کیفیت ونوع خدمان به نیازمندان ،عدم توجه به توانمند سازی براساس علم ودانش وانچه شما فرمدید موجب پایداری فقر شده است
سید حسن موسوی چلکموافق هستم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی