تبلیغات
دغدغه های یک مدد کار اجتماعی - آتنا قربانی چه شد؟
دغدغه های یک مدد کار اجتماعی
همه روز روزه بودن همه شب طواف کردن....
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :سید حسن موسوی چلک
سلامت نیوز : ایران هنوز در حیرت ماجرای تلخ آتناست. هنوز نه ابعاد خبری ماجرا کمتر شده و نه حساسیت افکار عمومی به آن. البته این اتفاق به زودی خواهد افتاد.پیش از آنکه چنین اتفاقی بیفتد خوب است زوایای مختلف این موضوع را بیشتر بررسی کرد.

به گزارش سلامت نیوز همشهری، شنبه میزبان برگزاری میزگردی کوچک بود تا تلاشی باشد برای بررسی ابعاد این حادثه بزرگ. دکتر مسعود کوثری، مدیر گروه ارتباطات اجتماعی دانشگاه تهران، سیدحسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران و اسماعیل رمضانی، پژوهشگر حوزه رسانه و ارتباطات مهمانان این میزگرد بودند. خلاصه ای از این میزگرد روز گذشته منتشر شد. نسخه کامل تر آن جلسه، حالا پیش روی شماست:

هریک از شما به ماجرای آتنا چطور نگاه می کنید؟ چه نکاتی در این موضوع برای شما برجسته تر است؟

کوثری: اگر به آمار و داده های نیروی انتظامی مراجعه کنیم، خواهیم دید وقوع این جرایم خیلی بیشتر از آن چیزی است که ما فکر می کنیم و یا حتی حدس می زنیم. ولی اتفاقی که این بار رخ داد در بافت جدیدی بود. قتل آتنا هم توجه مسئولان را به خود جلب کرده و هم توجه افراد جامعه و اهالی رسانه را. اتفاقی که شاهد آن هستیم ناشی از حساسیتی است که با سرعت گرفتن انتشار اخبار در فضای مجازی قوت گرفته است. موضوع الان با واکنش های احساساتی و همه گیر روبه رو شده است. این روزها با توجه به حساسیتی که در ماجرای آتنا در مرکز توجه افراد قرار گرفته موافقان و مخالفان سند۲۰۳۰ سعی دارند که این موضوع را به زعم خود تحلیل کنند. موافقان می گویند دیدید که اگر آموزش ها داده می شد این فاجعه رخ نمی داد و مخالفان نیز می گویند قبلا تذکر دادیم که اگر اینگونه صحبت ها در جامعه شود فساد اخلاقی و جنسی به وجود می آید. عرض بنده این است که موضوع به دور از جنجال و در فضای غیراحساسی بررسی نمی شود. به اعتقاد من از سوی نهاد های متولی غفلت هایی شده است. در این ماجرا می شد با یکسری بازرسی های دوره ای این فاجعه را قبل از وقوع تا حدودی پیش بینی کرد چون مجرم این پرونده یک فرد سابقه دار است. چرا باید یک فرد بیمار و سابقه دار در جامعه تا این حد رها شود؟! نتیجه این عدم کنترل و بازرسی فاجعه ای است که امروز شاهدش هستیم. از سویی به نظر من جامعه ما دچار یک آنومی و ناهنجاری جنسی است. الان ظرفیت مسائل جنسی افزایش پیدا کرده است. بخشی از این آنومی ناشی از تاثیر ماهواره و مسافرت های خارجی و... است اما نباید از بخش اصلی و مهم تر آن غافل شد. اختلالات جنسی و اطلاعات ناکافی بخش مهم تر این ماجراست.

موسوی چلک: من از چند زاویه به موضوع نگاه می کنم، مورد اول این است که آتنا نه نخستین و نه آخرین تجربه تلخی است که با آن مواجه خواهیم شد. این آسیب فقط مختص ایران نیست، در همه جای دنیا چنین اتفاقاتی رخ می دهد. هرچند حتی یک مورد شبیه آتنا هم در جامعه افکار عمومی را به شدت نگران و درگیر می کند، ما با یک پدیده غیرمعمولی مواجه نیستیم. شاید همان لحظه ای که آتنا قربانی این حادثه شد، افراد بسیاری به صورت همزمان قربانی حوادث دیگری شدند اما هیچ گزارشی از آنها به دست نیامد. دوم اینکه آنچه در پرونده آتنا دیده می شود را ارتباط می دهم به کودک آزاری آن هم از نوع کودک آزاری جنسی. درکشور ما پرداختن به این موضوع خیلی معمول نیست. در مطالعه آزارهای جنسی، مشکلات بسیاری در کشورمان وجود دارد. یکی اینکه اطلاعات و آماری در دست نیست و شناخت و شناسایی آن بسیار دشوار است. دوم اینکه در این زمینه پنهان کاری می شود. نکته سوم هم اینکه چون کودک آزاری در محیط خانه ها رخ می دهد ما را از متمرکز شدن در بحث مراقبت های اجتماعی برای کاهش اینگونه آسیب ها دور می کند. نکته آخر مربوط می شود به سواد ما در حوزه مسائل جنسی که بسیار پایین است. از طرفی در رابطه با این موضوعات حساسیت زیادی وجود داشته و دارد. نه در حل این مشکلات بلکه در مطرح کردن آن نیز با مشکلات بزرگی روبه رو هستیم و اجازه بحث و چاره اندیشی در این باره کمتر داده می شود. غفلت از این ماجرا باعث شده حتی در این مورد بی تفاوتی اجتماعی شکل بگیرد. تنها زمانی به این مسائل توجه می شود که با حوادث تلخی مانند آتنا و ستایش قریشی روبه رو باشیم. آتنا در جایی قربانی آن فاجعه شد که قبلا سابقه نداشت. به لحاظ اجتماعی در محیطی بود که مردم ارتباطات اجتماعی شان نسبت به کلانشهر ها بیشتر است. فاصله عاطفی بین مردم در این شهر بسیار کم است اما می بینیم که مردم به علت مشغله ای که دارند بی تفاوت تر از قبل شده اند. در گذشته در محله ای اگر غریبه ای دست کودکی را می گرفت، چون همه اهل محل با هم تعامل داشتند و یکدیگر را می شناختند در مقابل اقدام فرد غریبه واکنش نشان می دادند. اما اکنون این حساسیت وجود ندارد و بی تفاوتی اجتماعی متاسفانه افزایش یافته است.

اسماعیل رمضانی: چندان با خیمه زدن رسانه ها روی این مسائل موافق نیستم. منظورم فقط روزنامه نیست بلکه از صدا وسیما، سایت ها و شبکه های اجتماعی و حتی رسانه های غیررسمی حرف می زنم. به نظر بنده تنها با پرداخت رسانه ای نمی توان مسائل اجتماعی را حل کرد. ممکن است در برخی از موضوعات بتوانند کمک کنند اما در سطح کلان خیلی از مسائل اجتماعی باید به دور از جنجال و در آرامش و به دور از حساسیت های رسانه ای حل شود. نمونه بارز این مسئله ماجرای ستایش قریشی بود که بی شباهت به ماجرای آتنا نیست. این موضوع هم در فضای مجازی و هم در روزنامه ها و تلویزیون بازتاب گسترده ای داشت.

اما آیا رسانه ای شدن این موضوع توانست از حادثه های بعدی مثل ماجرای آتنا جلوگیری کند؟ اگر بر گردیم به عقب می توانیم به زمان «بیجه» هم اشاره کنیم. اما در انتها متاسفانه می بینیم که این ماجرا سلسله وار ادامه دارد و صرف اینکه تصور کنیم با پرداخت رسانه ای می توانیم موضوعات و مشکلات اجتماعی را برطرف کنیم، برداشت اشتباهی است. ما تا به حال خیلی از مسائل و مشکلات اجتماعی داشتیم که بدون کوچک ترین بازنمایی رسانه ای حل شده است. اتفاقا نظر بنده این است که چون بازنمایی رسانه ای نداشت حل شد. اگر می آمد در بستر رسانه حل نمی شد. همین ماجرای تی اس ها (ترانس سکشوال ها) الان در حالی تقریبا در جامعه حل شده که در ظاهر و با توجه به مختصات فرهنگی، عرفی و دینی ما نباید حل می شد اما بدون هیچ سر وصدای رسانه ای حل شد. اصلا رسانه ها بی خبر بودند و دستگاه های مسئول کارشان را انجام می دادند.چه بسا اگر خبر داشتند و به موضوع می پرداختند، الان مشکلات همچنان باقی بود. جناب دکتر موسوی چلک به بی تفاوتی اجتماعی اشاره کردند و به زعم بنده یکی از دلایل بی تفاوتی اجتماعی همین رسانه است. هر روز ما شاهد خیل عظیمی از اخبار در رابطه با آسیب های اجتماعی، خشونت ها و جنگ ها هستیم. واقعا این حجم انعکاس بسیار خبر، باعث عادی شدن فجایع در بین مردم شده است. اغلب رسانه ها موضوعات را درگیر احساسات می کنند و وقتی میزان احساسات بالا رود میزان عقلانیت در تصمیم گیری موثر پایین می آید.

چرا مردم مغازه قاتل آتنا را به آتش کشیدند؟

در پاسخ به این سوال باید بگویم اطلاع رسانی در رسانه های رسمی یک بحث جداست. اینگونه رسانه ها طبق اصول کار اطلاع رسانی رفتار می کنند اما در فضای مجازی نه تنها فقط خبر پخش نمی شود که اطلاع رسانی با تحریک احساسات همراه است. آوردن جزئیاتی از قبیل عکس مقتول و... که اصلا نیاز نیست و تنها برای متورم کردن و برانگیختن عواطف به کاربرده می شود نتیجه اش یک جنجال خبری بیمارگونه است که با درگیر کردن احساسات، دست کارشناسان را نیز برای حل یک آسیب اجتماعی از پشت می بندد.

نه مقصریابی، اما اگر بخواهیم موضوع را ریشه یابی کنیم می توانیم به ۳ضلع نهادهای مسئول، خانواده و رسانه ها اشاره کنیم. آیا این دسته بندی کلی را می پذیرید؟

موسوی چلک: بله، تقریبا همینطور است. در مورد نقش رسانه بنده هم با آقای رمضانی موافقم که مسائل اجتماعی با رسانه حل نمی شود اما نمی توان هم از ظرفیت رسانه برای افزایش آگاهی مردم غفلت کرد. اگر در رسانه تنها حادثه را تشریح کنیم، خسته کننده می شود و دردی را دوا نمی کند. اما اگر بیاییم این موارد را با مطالبه گری دنبال کنیم از ارزش ویژه ای برخوردار می شود. ماجرای آتنا می تواند دلیل منطقی و بزرگی باشد برای مطالبه گری رسانه ای در زمینه حقوق کودک و حقوق شهروندی. در این زمینه رسانه به شکل های مختلف می تواند مثبت عمل کند. برخی اتفاقات بهانه ای است برای آنکه موضوعات مهم تر در کشور مطالبه گری و اطلاع رسانی شود. با اینکه رسانه احساسات را تحریک کند تا مردم رفتار هیجانی داشته باشند، مخالفم. اما با این مسئله که کلا رسانه را کنار بگذاریم و ظرفیت آن را نادیده بگیریم هم مخالفم. ما چه بخواهیم و چه نخواهیم یکی از ویژگی های اصلی مسائل اجتماعی این است که افکارعمومی درگیر آن می شود. در ماجرای آتنا و امثالهم افکارعمومی به شدت درگیر شده و طبیعتا پرداخت رسانه ای در اینگونه مسائل اجتماعی می تواند راهگشا باشد. این باید فرصتی باشد که ما سراغ مطالبه ماجرای لایحه حمایت از حقوق کودک و نوجوان از طریق افکارعمومی برویم که سال هاست در مجلس مسکوت مانده است. مگر کودکان شهروندان کشور ما نیستند!؟ ۶سال است این لایحه در بایگانی مجلس خاک می خورد.

کوثری: با رسانه نمی شود یک مسئله اجتماعی را حل و فصل کرد. نه تنها رسانه در اینجا، بلکه در هیچ کجای دیگر مسائل اجتماعی با صرف پرداخت رسانه ای حل نشده است. حل این مسائل در جای دیگر باید اتفاق بیفتد. دوم اینکه به مسئله آتنا به عنوان یک پرونده صرف نگاه نمی کنیم. مشابه این پرونده بسیار است. اما می توانیم از اینگونه پرونده ها به عنوان یک نقطه توجه استفاده کنیم برای تشکیل یک «تور اجتماعی». صراحتا منظورم امنیت اجتماعی است. امنیت اجتماعی تا زمانی که روانپریش ها در آن آزادانه در تردد هستند، حاصل نمی شود. هر لحظه ممکن است در چنین جامعه ای فاجعه ای هولناک رخ دهد. بنابراین ضریب تامین اجتماعی را باید بالا ببریم. این تامین اجتماعی با تامین نظامی و انتظامی تفاوت دارد. ما الان خیلی از جاها با تامین انتظامی کار را پیش می بریم و برای حل مسائل با پلیس ۱۱۰تماس می گیریم. صرفا توقع داریم که خیلی از مسائل مربوط به امنیت اجتماعی را با تامین انتظامی حل و فصل کنیم، درحالی که باید در این زمینه از تامین اجتماعی استفاده کنیم. البته تامین انتظامی تنها می تواند بخشی از امنیت اجتماعی را فراهم کند. می خواهم تاکید کنم نقش دستگاه های مسئول در این زمینه برجسته است.

آقای دکتر، شما از ناهنجاری جنسی گفتید. این موضوع هنوز یک مشکل است یا بحران شده است؟

مفهوم آنومی به معنای یک نوع افسارگسیختگی و ضعف اخلاق اجتماعی است. البته اخلاق نه به معنای عام. این اخلاق با احترام گذاشتن و سلام کردن و دیگر موارد سنتی که می شناسیم تفاوت دارد. این اخلاق به معنای پذیرش و باور و رعایت هنجارها و قوانین اجتماعی است. به نظر من جامعه ما دارد به سرعت دچار یک آنومی جنسی می شود یعنی ضعف و افسار گسیختگی جنسی وجود دارد. عده ای می خواهند این ضعف و گسیختگی را تنها ارتباط بدهند به ماهواره و خارج از کشور. من اصلا قصد ندارم منکر این موضوع شوم اما نباید غفلت کنیم که بخشی از این آنومی مربوط به مسائل اجتماعی داخل کشور است. ظرفیت مسائل جنسی در جامعه در حال افزایش یافتن است. در همین ماجرای آتنا می بینیم که این پتانسیل در یک محیط سنتی و چهره به چهره افزایش یافته و منجر به یک جنایت شده است. در چنین محیط هایی که همه یکدیگر را می شناسند و روابط سنتی برقرار است توقع این است که پتانسیل جنسی کنترل شود. بنابر این کسی که اقدام به چنین انحرافی در چنین محیط هایی می کند به ریسک اجتماعی بسیار بالایی تن می دهد. جامعه ما اکنون یک جامعه ۸۰میلیونی است. مدیریت این جامعه۸۰میلیونی نسبت چنددهه پیش تفاوت دارد. هم جمعیت افزایش یافته و هم اینکه جامعه از شکل سنتی خارج شده است. پس برای مدیریت این جامعه باید روابط جدیدی تعریف شود. روابط جدید چیست؟ منظور بنده از روابط جدید تور امنیتی است که مبتنی بر روابط ضعیف و گسترده است تا روابط قوی و محدود. مثلا در یک روستا روابط اجتماعی قوی است، کنترل اجتماعی به صورت چهره به چهره است. اما در جامعه شهری روابط اجتماعی ضعیف است کنترل چهره به چهره تا حدودی است. با توجه به اشاره ای که به جمعیت و تغییر جامعه سنتی مان کردم در این جامعه بزرگ ما نیاز داریم به افراد طرز برخورد و محافظت از خودشان را یاد بدهیم. مثلا در جامعه بزرگ باید یاد بگیریم که به افراد خیره نشویم. طرف مقابل هم باید بداند که حق دفاع از خود را دارد. در جامعه ما تماس بدنی بسیار است. در تاکسی در اتوبوس و... این شایسته یک جامعه جدید نیست. جغرافیای حریم خصوصی کم و محدود شده است. این موارد می تواند در افزایش پتانسیل جنسی جامعه تاثیر چشمگیری داشته باشد.

باز می گردیم به پرونده آتنا، وقتی می بینیم در این پرونده یک فرد متاهل مرتکب چنین انحراف و جنایتی می شود نشان دهنده اختلالی در خانواده و در روابط زناشویی این فرد با همسرش است. در واقع می توان گفت که این فرد وارد شکل آسیب پذیری از رابطه با همسر شده که منجر به افزایش پتانسیل رفتار جنسی در او شده است. درحالی که با آموزش می توان اختلالات جنسی در خانواده را کنترل کرد و کاهش داد. این مورد بر می گردد به کم کاری برخی از دستگاه ها که باید در این زمینه بیشتر بستر سازی کنند. خصوصا که در جامعه های بزرگ افراد نیاز به آموزش اجتماعی بیشتری دارند. چون انگیزه ها و محرک های خیلی بیشتری هست. ما به عقب هم نمی توانیم بازگردیم. نمی توانیم برای کنترل اینگونه مسائل زنان را در خانه حبس کنیم، این راه حل های انحرافی است. با حذف زنان نمی توان اینگونه مسائل را در جامعه حل کرد.

آقای موسوی، شما هم موافقید؟ مشکل ما مسائل جنسی است؟

دقت کنید که الان نسبت شهرنشینی به روستانشینی در کشور ما در مقایسه با اوایل انقلاب معکوس شده است. طبیعتا در زندگی شهرنشینی نیاز به اطلاعاتی هست که از آن به عنوان سواد اجتماعی یاد می کنم. این سواد برگرفته از ارزش ها و هنجارهای اجتماعی است که به یک شهروند کمک می کند موانع را بشناسد و فنون و مهارت های لازم را در برخورد با این موانع بیاموزد. این سواد الزمات زندگی در اجتماع است. امروز به دلیل گسترش ارتباطات و ارتباطات مجازی ما شاهد جامعه ای هستیم که خیلی از تابوها و حریم های گذشته، دیگر تابو و حریم به حساب نمی آیند. به دست آوردن اطلاعات جنسی مثل گذشته دشوار نیست. لذا لازمه زندگی امروزی این است که سواد اجتماعی مردم را افزایش دهیم. همانطور که با ورود هر تکنولوژی باید سواد استفاده از آن را نیز بیاموزیم. ما در این بخش متاسفانه عقب هستیم چراکه نظام آموزشی ما پرورشی نیست. نظام آموزشی نتوانسته مهارت اجتماعی را بیاموزد. امروز خانواده هم توپ مهارت آموزی اجتماعی فرزندانش را در زمین نهاد های متولی می اندازد. درصورتی که در گذشته فرزندان در خانواده خیلی از مهارت های اجتماعی را می آموختند. متولی آموزش مفاهیم موضوع بلوغ به فرزندان، پدر و مادر بودند. فرهنگ عامه و فرهنگ کلان جامعه هم متاسفانه برای آموختن مهارت اجتماعی ضعیف عمل می کند. هر نمایشگاهی با استقبال شهروندان روبه رو می شود مثلا نمایشگاه های پوشاک و... اما اگر در کنارش کارگاه آموزش مهارت زندگی برپا باشد از آن استقبال نمی کنند. برای این بخش مردم هم سرمایه گذاری نمی کنند و وقت نمی گذارند چیزی در این زمینه بیاموزند. این را هم قبول دارم که همیشه با نگاه امنیتی انتظامی به موضوعات اجتماعی و حوزه آموزش های جنسی نگاه کردیم. اگر شخصی تمایل به حل مسائل اجتماعی نشان دهد با موانع متعددی روبه رو می شود. خاطرم هست چند سال گذشته موضوعی مطرح کردیم تحت عنوان کنترل و کاهش کودک آزاری. در همان جلسه عده ای از مسئولان اعتراض کردند به ما که چرا چنین موضوعاتی مطرح می شود. «مگر ما در کشور کودک آزاری داریم!؟» در حالی که ما در این زمینه مشکل داریم و باید آموزش بدهیم.

ضعف آموزش در این حوزه چقدر جدی است؟

در جامعه به مردم و خانواده در زمینه مسائل اجتماعی آموزش داده نشده و اطلاعاتی که در این زمینه مطرح می شود شفاف و دقیق نیست. در همین آموزش و پرورش اجازه کار در زمینه کاهش و کنترل کودک آزاری به ما داده نشد. سن بلوغ، سنی است که دانش آموزان باید اطلاعات درست و دقیق را از منبع درست دریافت کنند. وقتی ما اطلاعات درست را از منبع درست نمی گیریم هر اتفاق ناگواری ممکن است رخ دهد.

چه باید کرد؟

موسوی چلک: من بر نقش خانواده در پیشگیری های اولیه و ثانویه تاکید می کنم. نقش خانواده یعنی اینکه دقت کنیم از هم غافل نشویم. پدر و مادر ها از حال و هوای فرزندان خبر داشته باشند. بدانند یا دست کم سعی کنند بدانند در ذهن شان چه می گذرد. در خیلی از این موارد اگر پدر و مادر و خانواده برای چند ساعت از فرزندشان بی خبر نمی ماند این اتفاق ها نمی افتاد یا صدمات آن کمتر بود. در مورد پیشگیری هم یک پیشگیری اولیه داریم که همان آموزش های عمومی است اما آنچه به همان اندازه مهم است مربوط به بعد از ارتکاب جرم و مراقبت پس از خروج است. در کشور ما مراقبت پس از خروج مجرم وجود ندارد. برای همین است که می بینیم یک مجرم یا یک بیمار جنسی سابقه دار به راحتی در جامعه با همان افکار شوم آزادانه پرسه می زند و درنهایت هم فاجعه و جنایت به بار می آورد. مرکز مراقبت پس از خروج در ایران مانند دیگر جوامع تاسیس نشده است. قوه قضاییه می گوید منابع اجتماعی نمی توانند به اطلاعات من دسترسی داشته باشند به همین ترتیب است که می بینیم مجرمان بدون آنکه بازتوانی اجتماعی شوند بعد از زندان مستقیما به جامعه باز می گردند و از تمام حق و حقوق یک فرد بهنجار اجتماعی برخوردار می شوند.
نوع مطلب : مصاحبه ها، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
1396/04/26
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی